Peeling salicylowy

Zapewne każdy z nas niejeden raz słyszał już pojęcie “peeling”. Z pewnością też większość z nas wie, że chodzi o zabieg złuszczający zrogowaciały naskórek. Jednak jeśli chodzi już o różne typy peelingów, które to nagromadziły się w ostatnim czasie, to już niestety sprawa staje się trudniejsza. Zdecydowanie popularny stał się peeling kawitacyjny, który wykonuje się z użyciem specjalnego urządzenia. Jeśli zaś chodzi o rodzaje peelingów, to jest ich obecnie bardzo wiele. Z pewnością można rozróżnić peeling drobnoziarnisty i gruboziarnisty. Z kolei w tym artykule zajmujemy się peelingiem salicylowym.

Peeling salicylowy

Czym jest kwas salicylowy

Kwas salicylowy to substancja pozyskiwana z kory wierzby. Kwas salicylowy zalicza się do kwasów beta–hydroksylowych. Złuszcza i następnie usuwa obumarły naskórek, reguluje odnowę warstwy skóry. Kwas salicylowy ma jednak znacznie łagodniejsze działanie niż kwas alfa-hydroksylowy. Efekty uboczne po zastosowaniu kwasu salicylowego występują jednak zdecydowanie rzadziej, niż w przypadku kwasów AHA. Kwas salicylowy posiada silne właściwości przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne, dzięki czemu znacznie przyspiesza gojenie różnych podrażnień skóry. Kwas salicylowy bardzo łatwo przenika przez warstwę łojową skóry, ponieważ rozpuszcza się w tłuszczach. Zapobiega też powstawaniu wyprysków. Można go oczywiście stosować regularnie, jednak nie można przesadzać z częstotliwością. Wtedy bowiem możemy uzyskać odwrotny efekt i pogłębić podrażnienia skórne. Bezpośrednio po zastosowaniu peelingu z kwasem salicylowym nie można także wystawiać się na mocne kąpiele słoneczne. Najlepiej jest, nawet podczas zachmurzenia używać kremów z wysokim filtrem UV. Można też osłaniać twarz nakryciem głowy lub parasolką. Wtedy ma się stuprocentową pewność, że nic jej się nie stanie.

Ten peeling polecany jest przede wszystkim osobom ze skórą tłustą albo mieszaną, a także ze skłonnością do licznych zmian trądzikowych. Coraz częściej peeling kwasem salicylowym wykonuje się w przypadku niewielkich blizn, przebarwień czy rozszerzonych porów, a nawet przy utracie elastyczności skóry. Peeling ten wykazuje na tyle silne działanie (odczuwalne czasami nawet przez kilka dni), że z całą pewnością nie jest niestety odpowiedni dla każdego. Jakich zatem efektów można się spodziewać po jego zastosowaniu?

Efekty peelingu salicylowego

Efekty po przeprowadzeniu peelingu kwasem salicylowym mogą być naprawdę spektakularne. Kwas ten skutecznie bowiem oczyszcza i zwęża ujścia gruczołów łojowych w skórze, zapobiegają w ten sposób tworzeniu wyprysków. Ponadto kwas ten przyspiesza proces gojenia stanów zapalnych oraz podrażnień,
a także działa złuszczająco na zgrubiałą warstwę zrogowaciałą naskórka. Peeling kwasem salicylowym dzięki efektowi złuszczania naskórka zmniejsza przebarwienia różnego pochodzenia oraz zmniejsza płytkie blizny potrądzikowe. Jest także skuteczny w redukcji blizn przerostowych. Ponadto zwiększa gęstość skóry i produkcję kolagenu, co w konsekwencji przyczynia się do zwiększenia absorpcji innych preparatów kosmetycznych. W takiej sytuacji różne kremy lub inne preparaty, które nakładamy na twarz zostaną lepiej przyswojone.

Okazuje się, że kwas salicylowy dzięki właściwościom oczyszczającym posiada też zastosowanie w walce z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy czy łupieżem. W większym stężeniu kwas salicylowy posiada działanie silnie złuszczające, toteż poprawia on wygląd i strukturę skóry poprzez usuwanie naskórka. Redukuje także zbyt dużą keratynizację, czyli nadmierne nawarstwianie się obumarłych komórek naskórka w okolicach ujść mieszków włosowych – jest to następna cecha pomagająca skutecznie zwalczać przyczyny trądziku. Dzięki tym wszystkim cechom kwas salicylowy ma duże zastosowanie w kosmetologii. Ponadto wykorzystuje się go także w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym.

Podsumowanie

Podsumowując, kwas salicylowy znany jest głównie z właściwości keratolitycznych oraz komedolitycznych. Pozyskiwany jest on z kory wierzby, którą zalicza się do Hydroksykwasów. Z użyciem kwasu salicylowego przeprowadza się peeling kosmetyczny. Bezpieczeństwo oraz skuteczność to cechy, które charakteryzują peeling z kwasem salicylowym. Opinie o jego działaniu oczyszczającym i przyspieszającym procesy gojenia są powszechnie znane. Wiele osób chwali sobie peeling kwasem salicylowym. Jest on bowiem bardzo skuteczny, ale i bezinwazyjny. Ponadto można go stosować samodzielnie, toteż wiele osób decyduje się na skorzystanie z tego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *