Peeling pirogronowy

Z pewnością każdy z nas spotkał się już z określeniem “peeling”, które pochodzi od angielskiego słowa “peel”, czyli złuszczać. Jednak obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele rodzajów tego zabiegu, że łatwo się tutaj pogubić. Między innymi popularny ostatnio stał się peeling kawitacyjny, a czym jest peeling pirogronowy? Mało kto o nim w ogóle słyszał. Otóż, jest to zabieg peelingowania wykonywany z użyciem kwasu pirogronowego. Kwas pirogronowy to tak zwany alfa-ketonokwas o trzech atomach węgla (CH3CO-COOH) w łańcuchu. Różni się od kwasu mlekowego (który jest alfa-hydroksykwasem), z którym pozostaje w fizjologicznej równowadze, poprzez posiadanie w pozycji alfa grupy ketonowej zamiast grupy hydroksylowej. Kwas pirogronowy naturalnie znajduje się w jabłkach, sfermentowanych owocach czy occie. Ponadto posiada właściwości dermoplastyczne i antymikrobowe.

Peeling pirogronowy

Stosowanie i efekty peelingu pirogronowego

W stężeniach powyżej 40% kwas pirogronowy posiada bardzo silne działanie i szybciej penetruje w skórę. Siła kwasu pirogronowego może jednak zależeć w dużym stopniu od natury chemicznej zastosowanego rozpuszczalnika, a w szczególności od ilości wody, która jest w stanie zmniejszyć siłę kwasu oraz rozpuszczalnika.
Kwas pirogronowy stosowany w stężeniach niższych od 40% i pozostawiany na skórze nawet krócej niż 2 min., pozwala na swobodne wykonanie peelingu powierzchniowego. Jeżeli nakłada się więcej niż jedną warstwę i pozostawia na skórze dłużej niż 2 min., może pojawić się efekt zbielenia (nawet przy stężeniach poniżej 40%), który dobrze określa poziom penetracji na poziomie tak zwanej warstwy brodawkowatej. Efekt ten zdecydowanie przyda się osobom mającym problemy z delikatnymi przebarwieniami lub nawet małymi bliznami. W takiej sytuacji dzięki peelingowi można uzyskać rezultat rozjaśnienia niedoskonałości, co ewidentnie przyczynia się do lepszego wyglądu cery.
Na poziomie wierzchniej warstwy skóry, czyli naskórka kwas pirogronowy zmniejsza przyleganie między korneocytami co przyczynia się do utraty łączności pomiędzy komórkami kolczystymi (akantoliza) i w następstwie następuje pocienienie tak zwanej warstwy rogowej skóry. Ponadto kwas ten działa rozjaśniająco, zwiększając świetlistość skóry.
Na poziomie mieszka włosowego kwas pirogronowy posiada wysokie właściwości penetracyjne oraz bakteriostatyczne (znacząco obniża miejscowe pH) oraz działanie komedolityczne (przeciwzaskórnikowe), czyli redukuje przyleganie keratynocytów ścianki gruczołu. Ponadto posiada silne działanie regulujące sebum i zmniejszające tłustość skóry łojotokowej oraz trądzikowej. Ze względu na to, że ogranicza wydzielania sebum to powstaje oczywiście mniej niedoskonałości. Cera staje się mniej tłusta.
Z kolei na poziomie skóry właściwej kwas pirogronowy doskonale stymuluje powstawanie kolagenu. Takie swojego rodzaju ponowne modelowanie skóry właściwej ma bezpośredni wpływ na to, że efekty są znacznie intensywniejsze niż po tradycyjnych peelingach glikolowych. Natomiast porównywalne do tych po peelingu TCA (czyli z wykorzystaniem kwasu trichlorooctowego). Kwas pirogronowy to także bardzo popularny kwas używany na szeroką skalę. Zestawienie badań histologicznych skóry wykazało, że kwas pirogronowy powoduje zaczerwienienie porównywalne z tym jakie pojawia się po zabiegu kwasem glikolowym (bardzo delikatny rumień) oraz podobnie jak po zabiegu TCA, pobudza produkcję zupełnie nowego kolagenu, która jest znacznie wyższa niż po peelingach kwasem glikolowym. W odróżnieniu od TCA, kwas pirogronowy nie wywołuje raczej defektów estetycznych (pojawienie się krost i utrzymującej się ciemniejszej pigmentacji).

Podsumowanie

Podsumowując, peeling pirogronowy to nic innego jak złuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka. Może być on stosowany bez obaw na całym ciele. Jest to także wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą zrobić sobie peeling samodzielnie. Jedynie plecy są takim miejscem do którego dość trudno dotrzeć. Przy peelingowaniu tego miejsca z pewnością przyda się specjalna szczotka lub pomoc drugiej osoby. Można też oczywiście skorzystać z peelingu w profesjonalnym salonie. Będzie to zapewne połączone z masażem ciała. Ponadto peeling pirogronowy jest wykonywany z użyciem kwasu pirogronowego. Siła jego działania zależy oczywiście od stężenia danego kwasu, który jest składnikiem peelingu. Jednak zazwyczaj wygląda to tak, że używa się kwasu o stężeniu np. 20%, aby nie wywołać przypadkiem nadmiernego podrażnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *