Peeling medyczny

Słowo peeling pochodzi od angielskiego słowa peel – złuszczać. W przypadku kosmetologii obejmuje on zabiegi, które prowadzą do złuszczania naskórka na różnych poziomach,co ma na celu oczyszczanie skóry. Jego zadaniem jest poprawa wyglądu skóry, która staje się gładsza kiedy jej pierwsza zrogowaciała warstwa odpadnie. Peeling może być wykonywany na cerze każdego rodzaju. Skutecznie spłyca zmarszczki, ujędrnia oraz rozjaśnia skórę,

Peeling medyczny

Dla kogo peeling medyczny?

Jednak przede wszystkim peeling medyczny (inaczej dermopeeling) rekomendowany jest osobom niemalże w każdym wieku. Właściwie jedynie poza wiekiem niemowlęcym – można stosować go zawsze. Może być przeprowadzany czy to na skórze młodszej czy bardziej dojrzałej. W przypadku skóry starszej ma on zazwyczaj na celu usunięcie delikatnych przebarwień oraz płytszych zmarszczek. Jest to skuteczna metoda, aczkolwiek bezinwazyjna. Jednak efekty mogą być zauważalne w przypadku regularnych sesji. Zabieg jest oczywiście bezbolesny,co także sprzyja jego popularności.

Dzięki peelingowi medycznemu można nie tylko nadać skórze gładkości, ale również pozbyć się różnych typów niedoskonałości. Warto przy tym zaznaczyć, że peeling medyczny można przeprowadzić nie tylko na skórze twarzy, ale także całego ciała (w zależności od indywidualnych potrzeb).

Dobrze wykonany peeling medyczny pozwala na szybkie usunięciu naskórka i sprawia, że skóra wygląda bardziej promiennie, ale również sprzyja odnowie skóry, poprawiając jej elastyczność, nawilżenie oraz strukturę. Warto przy tym zaznaczyć, że najlepsze efekty można osiągnąć wtedy, gdy peeling medyczny przeprowadzany jest w kilku seriach. Dopiero po paru zabiegach nasza skóra odzyska idealny blask i gładkość. Peeling medyczny jest także skuteczny w przypadku nagromadzenia się martwego naskórka (podobnie jak peeling kawitacyjny), na przykład po wakacjach, kiedy skóra jest często wysuszona od słońca i wiatru. Z kolei w zimie nasza skóra także jest narażona na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Mróz, wiatr itp. mogą wysuszyć lub podrażnić naszą skórę. W takiej sytuacji pomóc może właśnie peeling medyczny. Po usunięciu wierzchniej warstwy skóry pozostanie nam nowa, zdrowsza warstwa. Ponadto cera zostanie oczyszczona z nagromadzonych bakterii, które mają swoją siedzibę w obumarłym naskórku. Stwarza on bowiem idealne warunki do życia bakteriom. Nierówna warstwa skóry stanowi dla nich kryjówkę, gdzie nie dociera codzienne oczyszczanie. W ten sposób liczne bakterie gromadzą się w obumarłym naskórku powodując zanieczyszczenia i niedoskonałości. W takiej sytuacji peeling staje się sprzymierzeńcem w walce z problemami skóry. Nie wolno jednak zapominać o tym, że osoby posiadające głębokie blizny, szramy, przebarwienia przed zastosowaniem peelingu powinny skonsultować się z dermatologiem. Być może lekarz zdecyduje się na wybór delikatniejszego zabiegu lub zdecydowanie zabroni stosowania peelingów, bo mogłyby się one przyczynić do jeszcze większego podrażnienia.

Efekty peelingu

Rodzaj peelingu zależy od stosowanego kwasu. Istnieje bowiem wiele substancji, które można zastosować do złuszczania skóry. Najczęściej używane są w tym przypadku dające umiarkowany efekt kwasy z owoców, kwas migdałowy czy kwas z witaminy A. Mogą je bez obaw wykonywać osoby bez wykształcenia medycznego, czyli na przykład kosmetyczki. Lekarze medycyny estetycznej stosują przede wszystkim dwa z kwasy: trójchlorooctowy (TCA) i kwas glikolowy. Ma to związek z faktem, że w wysokich stężeniach pozwalają one na dotarcie do skóry właściwej i dzięki temu efekt peelingu jest największy. Natomiast oferta wielu salonów kosmetycznych jest dużo większa, dlatego można bez problemu znaleźć swój ulubiony kwas. Każdy z nas ma przecież inną cerę. Bardziej lub mniej delikatną, o wyższym lub niższym pH, posiadającą niedoskonałości lub nie. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz możliwości skóry u danej pacjentki.

Podsumowanie

Podsumowując, peeling medyczny jest inaczej zwany dermopeelingiem. Aktualnie jest on jednym z najbardziej popularnych zabiegów w salonach medycyny estetycznej. Jest polecany w zasadzie osobom w każdym wieku. Peeling medyczny skutecznie wygładza skórę i ściąga pory, a także pomaga utrzymać gładką i promienną cerę. U starszych klientek natomiast  poprawia koloryt skóry oraz odmładza. Przy regularnym złuszczaniu martwej warstwy naskórka można uzyskać bardzo zadowalające efekty. Najlepiej jest stosować peelingi mniej więcej raz w tygodniu przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *