Peeling lekarski

Peeling lekarski to zabieg pozwalający na usunięcie różnych problemów skórnych i zmian chorobowych w okolicy naskórka lub nawet skóry właściwej, przynoszący natychmiastową poprawę wyglądu skóry. Peeling lekarski stosuje się w celu poprawy kolorytu oraz nawilżenia skóry, usunięcia przebarwień, a także spłycenia lub wybielenia blizn trądzikowych lub delikatnych zmarszczek. W zależności od wybranej metody peelingu można regulować głębokość złuszczania oraz uzyskiwać zamierzony efekt. Popularny w ostatnim czasie jest także peeling kawitacyjny.

Peeling lekarski

Działanie peelingu lekarskiego

Peelingi powierzchowne wykonuje się jedynie w okolicy naskórka, zaś średniogłębokie na całym naskórku i w pierwszych warstwach skóry właściwej. Z kolei peelingi głębokie wykonuje się nawet w głębokich warstwach skóry.
Najprostszy peeling mechaniczny polega na złuszczaniu naskórka tarczą diamentową albo kryształami korundowymi (mikrodermabrazja). Obecnie popularne są też peelingi przy pomocy lasera. Najpopularniejsze są jednak peelingi lekarskie wykonywane z użyciem kwasów owocowych (np. kwas glikolowy), kwasem trójchlorooctowym (TCA) lub mieszankami kwasów oraz innych substancji. Te kwasy mają oczywiście działanie ilnie złuszczające, co pomaga naszej skórze w szybszej regeneracji.

Różnego rodzaju kwasy używane do peelingowania skóry mają na celu usunięcie zrogowaciałego naskórka. Ponadto przenikając w głąb skóry pobudzają jej odnowę przez stymulację przebudowy kolagenu oraz elastyny, które to są czynnikami podporowymi skóry. Oznacza to, że w dużej mierze mają wpływ na jej kondycję.
O doborze peelingu i ilości zabiegów decyduje lekarz dermatolog uwzględniając rodzaj skóry, obecność ewentualnych przebarwień, blizn itp.

Efekty peelingów

Peeling kwasem glikolowym skutecznie wygładza powierzchnię skóry, poprawia koloryt, nawilża skórę , a także niweluje zmiany trądzikowe, spłyca także drobne zmarszczki. Z kolei kwas migdałowy posiada właściwości antybakteryjne i seboregulujące. To oznacza, że jest wysoce skuteczny w leczeniu trądziku. Jest też jedynym kwasem, który można stosować na okrągło przez cały rok – nie powoduje nadmiernej wrażliwości na promieniowanie słoneczne. Jest także dobrze tolerowany przez skóry bardziej wrażliwe. Kwas trójchlorooctowy TCA wykorzystywany jest z kolei w przypadku blizn potrądzikowych, rogowacenia starczego, głębokich przebarwień oraz wiotkiej skóry.

Jak stosować peeling

Preparat peelingujacy należy nałożyć na oczyszczoną z makijażu, odtłuszczoną skórę. Takie oczyszczenie można wykonać z pomocą toniku lub innego preparatu do mycia twarzy. Delikatne okolice najlepiej jest zabezpieczyć wazeliną. Po nałożeniu preparatu pacjent może odczuwać delikatne pieczenie. Po zabiegu skóra może być też trochę zaczerwieniona, nastąpi także szybkie złuszczanie- złuszczającego się naskórka nie wolno w żadnym wypadku zdrapywać. Można się w przeciwnym razie nabawić blizn. Bezpośrednio po aplikacji kwasów istnieje zakaz opalania się. Wskazane jest też bardzo intensywne nawilżanie skóry. Z kolei w przypadku skóry ze sporymi przebarwieniami zaleca się także stosowanie kremów wybielających. Zazwyczaj preparaty te można oczywiście zakupić w salonie kosmetycznym, w którym zabieg jest wykonywany. Jeżeli natomiast nie będzie takiej możliwości, to można kosmetyki wybielające zakupić praktycznie w każdej drogerii lub aptece.
W przypadku skóry wiotkiej można dodatkowo wzmocnić efekt zabiegu wykonując dodatkowo mezoterapię igłową preparatami z kwasem hialuronowym co pozwoli dobrze nawilżyć i uelastycznić nawet głębsze warstwy skóry.

Podsumowanie

Podsumowując, peeling lekarski jest potrzebny w zasadzie każdej osobie. Należy go stosować co jakiś czas, ale regularnie. Można to robić na przykład 1 w tygodniu. Jeżeli przykładowo będziemy aplikować peeling w każdą środę wieczorem, to łatwiej będzie nam to wprowadzić w nawyk. W takim wypadku, będziemy mogli cieszyć się gładką i bardziej promienną skórą przez okrągły rok. Peeling lekarski to skuteczna metoda oczyszczania skóry, którą wykonuje się w formie powierzchniowego albo głębokiego złuszczania skóry. Peeling powierzchniowy stosuje się zazwyczaj w celu poprawy napięcia, wygładzenia oraz rozjaśnienia skóry, jak również jako terapię leczniczą przy trądziku różowatym lub pospolitym. Głębokie złuszczanie skóry natomiast będzie doskonałym sposobem na uzyskanie efektu odmłodzenia twarzy, redukcji blizn czy przebarwień, a nawet zmniejszenia widoczności piegów. Warto stosować różne peelingi regularnie. Można spróbować różnych rodzajów i wybrać ten najbardziej adekwatny dla naszej cery. Jak wiadomo, każda cera jest inna, posiada chociażby inne pH i inną wrażliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *