Peeling kwasami owocowymi

Rosnąca popularność peelingów chemicznych wynika z wyjątkowo spektakularnych efektów, jakie zapewniają. Pozwalają one na pozbycie się martwych komórek naskórka, wyrównują koloryt cery, nawilżają i dogłębnie oczyszczają. Sprawdzą się także przy cerze trądzikowej i naczynkowej. Występują w różnych stężeniach i połączeniach. Doboru odpowiedniego kwasu dokonuje się w zależności od preferencji klientki oraz potrzeb jej cery. Jednym z rodzajów peelingów chemicznych są peelingi kwasami owocowymi. Kwasy owocowe to alfahydroksykwasy zwane kwasami AHA. Są to przede wszystkim naturalnie występujące w naturze związki, które znajdziemy w warzywach, owocach czy mleku, które mogą być pozyskiwane naturalnie lub z zastosowaniem biotechnologii.

Peeling kwasami owocowymi

Dobroczynne działanie substancji naturalnych na skórę znane jest już od wieków. W starożytności powszechne było przecieranie skóry twarzy i ciała szmatkami nasączonymi w mleku czy winie, oraz sporządzanie naturalnych maseczek z owoców. Przecież nawet sama Kleopatra zażywała kąpieli w wannie wypełnionej po brzegi mlekiem oślic! Wraz z rozwojem nauki i pojawieniem się gałęzi kosmetologii powoli odkrywaliśmy co drzemie w tych naturalnych środkach pielęgnacyjnych.

Efekty i częstotliwość stosowania peelingu kwasami owocowymi

W zależności od potrzeb możemy dobrać częstotliwość zabiegów oraz moc działania kwasów czyli wybrać odpowiednie stężenie kosmetyku. Pamiętajmy, że aby zachować długotrwały efekt należy stosować peelingi kwasami owocowymi regularnie. Zabieg możemy wykonać samodzielnie w domu, lub udać się do salonu kosmetycznego. Do domowego użytku wybierajmy kwasy o niższym stężeniu i stosujmy się ściśle do zaleceń producenta, aby uniknąć podrażnienia skóry i innych niepożądanych efektów.

Odpowiednio dobrana kuracja doskonale odżywi i nawilży skórę. Twarz wyda się młodsza i bardziej wypoczęta, zmarszczki będą mniej widoczne a pojawianie się nowych będzie wolniejsze. Dogłębnie oczyszczona cera będzie się szybciej regenerować i goić. Działanie peelingów kwasami owocowymi docenią także osoby borykające się z problemem trądziku. Odkażą zmęczoną skórę i zmniejszą widoczność krost i blizn.

Najpopularniejszymi kwasami AHA są:

  • kwas mlekowy – powstaje podczas fermentacji laktozy. Jest bezpieczny i delikatny, idealny do domowego stosowania. Redukuje przebarwienia, zwiększa elastyczność skóry i uszczelnia warstwę lipidową oraz ma działanie przeciwzapalne. Uważany za bezpieczny w miesiącach słonecznych, warto jednak po zabiegach z jego udziałem stosować filtry SPF.
  • kwas glikolowy – silny kwas otrzymywany z trzciny cukrowej, który w wysokim stężeniu powinien być stosowany jedynie pod okiem kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej. Wnika głęboko w warstwy skóry, przez co daje widoczne i trwałe efekty. Szczególnie polecany dla cery dojrzałej.
  • kwas cytrynowy – wykazuje działanie rozjaśniające, wybielające skórę. Często spotykany w tonikach do twarzy i kremach. Stymuluje procesy antyoksydacyjne, może być z powodzeniem stosowany na okolice oczu.

Na rynku znajdziemy także mieszanki kwasów z dodatkiem kwasów z ananasa, papai, czy granatu. Popularny jest także peeling migdałowy.

Jak wykonać peeling kwasami owocowymi?

Niezależnie czy zabieg wykonujemy w domu czy u kosmetyczki, rozpoczynamy go dokładnym oczyszczeniem skóry. Za pomocą płynu micelarnego lub mleczka dokładnie usuńmy ze skóry wszelkie zanieczyszczenia i pozostałości kosmetyków. Przed przystąpieniem do zabiegu pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu okolic oczu i ust, które są szczególnie narażone na podrażnienia. Produkt pod żadnym pozorem nie powinien dostać się do oczu! Następnie za pomocą specjalnego płaskiego pędzelka nakładamy kwas, który pozostaje na skórze określoną ilość czasu zalecaną przez producenta, przy uwzględnieniu indywidualnych cech skóry i cery danej osoby. Po dokładnym i bardzo starannym zmyciu kwasu przy pomocy neutralizatora, możemy zastosować odpowiednią maseczkę, ampułkę lub krem.

Przed wykonaniem zabiegu z zastosowaniem kwasów owocowych warto przygotować skórę do zabiegu poprzez wykonanie peelingu kawitacyjnego. Peeling kawitacyjny za pomocą ultradźwięków usuwa zrogowaciały i martwy  naskórek, zaskórniki i nadmiar sebum. Jego działanie jest bardzo delikatne, nie podrażni więc skóry a jedynie przygotuje skórę do głębokiego wnikania peelingów owocowych i zapewni ich lepsze działanie.

Peelingów chemicznych, w tym kwasów owocowych, nie możemy stosować w miesiącach o dużym nasłonecznieniu. Jeżeli nie wiemy jaki rodzaj peelingów będzie dla nas najlepszy, skonsultujmy się z wykwalifikowaną kosmetyczką lub kosmetologiem i zapytajmy o odpowiedni dla naszej skóry rodzaj kwasów, ich stężenie i częstotliwość stosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *