Peeling głęboki

Chyba każdy z nas zna definicję słowa peeling i dobrze kojarzy ją ze złuszczaniem naskórka. Jednak być może już nie każdy wie czym jest peeling głęboki. Jak łatwo się jednak domyślić, jest to po prostu peeling o poszerzonym działaniu. Tego rodzaju peeling działa na głębsze warstwy skóry niż inne zabiegi – penetruje ją aż do części warstwy siateczkowej skóry właściwej. W dalszej kolejności przenika (ścierając po drodze) warstwy rogową, ziarnistą, kolczystą, a także podstawną naskórka, oraz pierwsze warstwy części siateczkowatej skóry właściwej. Dzięki temu poprzez tak głębokie przenikanie możliwe jest nie tylko usunięcie przebarwień, ale nawet zmarszczek (a przynajmniej zapoczątkowanie skutecznej kuracji przeciwzmarszczkowej). Jednakże nie każdy może z takiego zabiegu skorzystać. Na przykład, osoby, które nadmiernie eksponują skórę na działanie promieni UV, cierpią na jakąś alergię lub mają inne problemy cery, niedawno przeszły zabieg chirurgiczny twarzy bądź mają znamiona barwnikowe – nie powinny podejmować decyzji o zabiegu. Przeciwwskazania mają zastosowanie również w przypadku kobiet w ciąży, w okresie laktacji, a także u osób cierpiących na ostrą postać trądzika, z mocno uszkodzoną skórą w postaci głębokich szram czy blizn, bądź chorobami alergicznymi czy autoimmunologicznymi (jak np. toczeń).

Peeling głęboki

Przebieg peelingu głębokiego

Peeling głęboki może oczywiście być jak najbardziej bezpieczny. Nie zmienia to jednak faktu, że jest bolesny. Zazwyczaj przeprowadza się go ze znieczuleniem, przy asyście lekarza anestezjologa, a po zabiegu konieczne jest nałożenie specjalnego opatrunku na twarz. Oczywiście tego rodzaju opatrunek sprzyja gojeniu złuszczonych warstw skórnych. Należy także koniecznie zaznajomić się z zaleceniami lekarza dermatologa i stosować specjalne kosmetyki na cerę. Takie smarowidła przyspieszają gojenie i powodują, aby złuszczony naskórek szybciej odszedł. Walczą też z różnego rodzaju znamionami, wybielając je. Po kilku takich aplikacjach nasza skóra powinna być gładsza i pełniejsza blasku.

Gojenie się skóry trwa około 2 tygodni po zastosowaniu peelingu głębokiego, ale zaczerwienienie może utrzymywać się jednak znacznie dłużej – nawet ponad pół roku! Warto mieć na uwadze, że peeling ten ma na celu złuszczenie naprawdę głębokich warstw skórnych. Jego celem jest oczyszczenie cery z nadmiaru sebum, obumarłego naskórka itp. Także nie mówimy tutaj o zwykłym zaczerwienieniu, jakie zazwyczaj powstaje przy tradycyjnym peelingu czy peelingu kawitacyjnym, ale już o naruszeniu głębokich warstw i spowodowaniu mocnego uszczerbku. Oczywiście, docelowo peeling taki powinien wygładzić cerę, jednak w pierwszej fazie nasza skóra nie będzie zbyt zachęcająco wyglądać. Jest to zjawisko zupełnie normalne, więc nie trzeba się tym martwić. Jeśli jednak skóra piecze przez dłuższy czas to warto jednak skontaktować się ze specjalistą, aby sprawdzić czy wszystko jest w najlepszym porządku. Po zastosowaniu peelingu głębokiego, powstanie swego rodzaju strup, który jednak powinien zniknąć w ciągu maksymalnie kilku tygodni. Należy mieć jednak na uwadze, że każdy z nas ma inną cerę i to co sprawdzi się u jednej osoby, niekoniecznie zadziała u innej. Tak samo każdy z nas inaczej przechodzi rekonwalescencję. U jednej osoby rany szybciej się zagoją, a u innej wolniej.

Efektu peelingu głębokiego

Jeżeli zaś chodzi o efekty jakie można uzyskać po zastosowaniu peelingu głębokiego, to usunięcie blizn, piegów, a nawet zmarszczek. Trzeba jednak brać pod uwagę także ewentualne skutki uboczne – występuje tutaj ryzyko powikłań w postaci świądu, zaczerwienienia, obrzęku czy przebarwień jest w tym przypadku dość wysokie. Stąd bardzo istotnym jest, aby wybrać gabinet rekomendowany, z godnymi zaufania specjalistami. Takie osoby posiadają odpowiednie doświadczenie oraz kwalifikacje, dzięki czemu doradzają klientom w profesjonalny sposób. Ich zadaniem jest także dobór peelingu do indywidualnych potrzeb. Niektórzy posiadają przecież skórę wrażliwą, w takim przypadku należy stosować bardziej delikatne kosmetyki. Nie mówiąc już o tym, że nie należy raczej stosować peelingu głębokiego, bo nasza skóra mogłaby zostać uszkodzona. W takiej sytuacji można jednak oczywiście korzystać ze zwykłych peelingów, które są dostępne w zasadzie w każdym salonie kosmetycznym. Można także zakupić gotowy peeling w drogerii bądź zrobić samodzielnie go z naturalnych składników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *