Oczyszczanie manualne skóry

Oczyszczanie manualne jest podstawowym zabiegiem oferowanym przez gabinety kosmetyczne. Polega na usunięciu martwego naskórka, zaskórników, nadmiaru sebum, zmian o charakterze ropnym, prosaków i innych zanieczyszczeń za pomocą dłoni. Zabieg jest dosć bolesny ale pozwala usunąć niedoskonałości, z którymi nie poradziłyby sobie delikatniejsze metody. Odczuwanie bólu zależy od indywidualnych predyspozycji, więc nie dla wszystkich osób okaże się wyjątkowo niekomfortowy. Jest to jednocześnie zabieg stosunkowo tani – koszty ręcznego oczyszczania cery zaczynają się od 70 zł. Oczyszczanie manualne wykonywane jest głównie na skórze twarzy ale również na szyi, dekolcie, ramionach i plecach. Manualne oczyszczanie cery wskazane jest przede wszystkim osobom borykającym się z trądzikiem i nadmiernie przetłuszczającą się cerą. Uważa się nawet, że osobom z cerą trądzikową regularne oczyszczanie cery pozwoli uniknąć blizn. Skorzystają na nim również osoby z cerą mieszaną i normalną, a nawet suchą. Regularnie wykonywany zabieg pozwala na zachowanie skóry w niezłej kondycji. Oczyszczanie manualne ma jednak także duże grono przeciwników. Nieumiejętnie wykonane oczyszczanie i zaniedbanie higieny zabiegu może pozostawić na twarzy nawet blizny. Istnieje też duże ryzyko rozniesienia bakterii z krost i wyprysków na resztę naszej twarzy. Wykonując je samodzielnie zadbajmy o odkażenie naszej skóry twarzy i dłoni i wykonujmy zabieg ze szczególną ostrożnością. Jeżeli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w samodzielnej pielęgnacji, lepiej manualne oczyszczanie cery zostawić profesjonalistom. Bezwzględnymi przeciwskazaniami do manualnego oczyszczania twarzy są choroby wirusowe i bakteryjne skóry takie jak opryszczka, jak również trądzik różowaty, ropowaty, rany i podrażnienia skóry. Zabiegu powinny unikać także osoby ze skórą szczególnie wrażliwą i skłonnością do pękania naczynek krwionośnych.

Oczyszczanie manualne skóry

Przebieg zabiegu u kosmetyczki

Zabieg wykonywany u kosmetyczki trwa około godziny, lub nawet dłużej, w zależności od stopnia zanieczyszczenia cery. Wykwalifikowana kosmetyczka dokładnie usuwa makijaż, resztki kosmetyków i zanieczyszczenia z naszej twarzy za pomocą wacika nasączonego środkiem do demakijażu. Potem tonizuje skórę, aby wyrównać PH naszej cery. Następnie możemy za pomocą peelingu chemicznego lub peelingu kawitacyjnego usunąć zalegający naskórek, a za pomocą pary wodnej rozszerzyć pory. Kolejnym krokiem jest ręczne usuwanie wszystkich niedoskonałości. Trzeba to robić konsekwentnie i dokładnie, dlatego u osób z cerą bardzo problematyczną zabieg może trwać bardzo długo. Często konieczne jest także nakłuwanie igłą, aby usunąć prosaki. Po oczyszczeniu skóry należy zdezynfekować naszą twarz. Zazwyczaj odbywa się to z wykorzystaniem prądu o wysokiej częstotliwości, czyli darsonwalizacji. W procesie darsonwalizacji wytwarza się ozon, który wykazuje działanie dezynfekujące i bakteriobójcze. Na koniec możemy złagodzić ból i zaczerwienienie za pomocą odżywczej maski lub kremu. Szczególnie polecane są maski na bazie glinki i algowe, które intensywnie nawilżają i odżywiają oraz łagodzą podrażnienia. Zwężą także pory i ujścia gruczołów łojowych.
Prawidłowo wykonany zabieg daje wymierne efekty. Twarz wygląda zdrowiej, jej koloryt jest równomierny, a cera czysta, bez zaskórników, wągrów i krostek. Usunięcie martwego naskórka sprawia, że cera jest gładsza a zmarszczki mniej widoczne. Uregulowana jest także nadmierna produkcja sebum. Lepiej też przyjmowane są wszelkie inne czynności pielęgnacyjne twarzy, skóra ma większe możliwości absorbcji składników zawartych w kremach czy maseczkach.

Efekty oczyszczania manualnego skóry

Oczyszczanie skóry w sposób manualny trzeba powtarzać regularnie, aby utrzymać otrzymane efekty. W zależności od potrzeb i rodzaju niedoskonałości oczyszczanie manualne wykonuje się co 4- 6 tygodni. Aby zwiększyć odstęp pomiędzy kolejnymi zabiegami pamiętajmy o codziennej pielęgnacji naszej skóry – dokładnym demakijażu i systematycznym stosowaniu peelingów. Przez kilka dni po zabiegu zwracajmy uwagę aby używać delikatnych kosmetyków pielęgnacyjnych, a jeżeli to możliwe zrezygnujmy z makijażu. Wskazane jest także używanie filtrów o wysokim SPF aby ochronić podrażnioną skórę przed przebarwieniami słonecznymi. Unikajmy także basenów i saun, używania wspólnych ręczników, akcesoriów do makijażu czy kosmetyków, aby uniknąć nadkażenia bakteryjnego skóry.
Należy pamiętać, że manualne oczyszczanie twarzy nie wskazane jest przed imprezą, czy ważnym spotkaniem. Skóra może być nieestetycznie zaczerwieniona, opuchnięta i podrażniona. Zachowajmy co najmniej tygodniowy margines czasu, aby być pewnym że nasza cera dojdzie do siebie po zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *